Gdzie mają zastosowanie transformatory olejowe?

Transformatory olejowe

Na początku wyjaśnijmy sobie może czym są transformatory? Nazwa transformator wywodzi się z łaciny i w wolnym tłumaczeniu oznacza przekształcać.

Funkcją transformatora jest więc przekształcenie parametrów prądu przemiennego z określonego napięcia na inne napięcie: zwykle będzie to przekształcenie z większego na mniejsze napięcie. Okey, ale po co właściwie obniżać napięcie? Czy elektrownia nie może wysłać takiego napięcia, które docelowo pojawi się w gniazdku odbiorcy końcowego? Niestety nie. Wynika to wprost z praw fizyki, a w zasadzie problemów związanych z przesyłaniem energii elektrycznej na duże odległości. Materiały wykorzystywane do przesyłanie tejże energii stawiają opór. Znacznie łatwiej jest więc wysłać energię elektryczną o wysokim napięciu niż wysokim natężeniu. Duże natężenie powodowałoby wzrost temperatury przewodów elektrycznych, czego nie ma w przypadku wysokiego napięcia. I tutaj pojawia się nasz konieczność zastosowania transformatora, który to obniża napięcie do wartości jaką mamy w gniazdkach czyli 230V.

Istnieją różne transformatory. W niniejszym wpisie poruszamy tematykę transformatorów olejowych, możemy przejść do wyjaśnienia zasady działa

Jak zbudowane są transformatory olejowe?

Transformatory olejowe zbudowane są z grubej metalowej lub najczęściej staolowej obudowy, w której znajduje się olej mineralny lub syntetyczny. Olej ten zmienia swoją objętość w zależności od temperatury. Olej jest więc czynnikiem który ma za zadanie chłodzić transformator. Ma wspomagać oddawanie nadmiaru ciepła. Zmiany napięcia dokonuje się przy pomocy przełączników zaczepów. Transformatory muszą mieć masywną budowę, aby były odporne na uszkodzenia mechaniczne. Powinny być też wyposażone we wskaźnik poziomu oleju.