Zastosowanie szynoprzewodów w energetyce

Zastosowanie szynoprzewodów w energetyce

Szynoprzewody nazywane są również szynami prądowymi, charakteryzujący się zazwyczaj znacznymi rozmiarami. Nic dziwnego – według ich specyfikacji są to elementy sieci elektroenergetycznej służące do przesyłania wysokich napięć. Montuje się je zarówno w budynkach przemysłowych, zasilają pociągi, umieszczane są więc wzdłuż torów – a kolejarze mówią na to trzecią lub czwartą szyną (trzecia jeżeli zasilanie jest unipolarne natomiast czwartą gdy zasilanie jest bipolarne). Wykorzystywane są ponadto do zasilania kolejek metra, tramwajów czy trolejbusów. Stosuje się je również w liniach wysokiego napięcia. Są to więc systemy instalacji silnoprądowych.

Elektrycy cenią sobie szynoprzewody ze względu na ich niezawodność w dostarczaniu energii elektrycznej.

Niewątpliwą zaletą w stosowaniu szynoprzewodów jest możliwość zredukowania ilości rozdzielnic. Ich funkcję pełnią kasety odpływowe które wyposażone są ponadto szereg zabezpieczeń.

Inne zalety przy zastosowaniu szyn prądowych to:

  • elastyczność w dystrybucji energii elektrycznej;
  • mniejsze spadki napięcia, które bywają groźne dla urządzeń opartych na układach scalonych i elektronice wrażliwej na spadki napięcia;
  • możliwość zastosowania kabli o mniejszym przekroju w obrębie szyn prądowych – ponieważ te ostatnie biorą na siebie cały ciężar związany z dostarczeniem napięcia.

Kolejną zaletą jest szybkość montażu instalacji opartych o szynoprzewody.

Wady

Wszystko ma swoje wady i zalety. O zaletach już napisaliśmy, pora więc na wady. Szynoprzewody posiadają zazwyczaj duże przekroje, wykonane są ze stopów metali, które są ciężkie. Pojawiają się więc problemy natury konstrukcyjnej, bo nie każda hala czy szerzej obiekt budowlany jest w stanie udźwignąć ich ciężar. Magistrale takie potrafią dużo ważyć. W przeliczeniu na metry ich waga może oscylować w granicach 1-2kg. Pomóżmy to razy pewną ilość szynoprzewodów którą trzeba zamontować, aby spełniły swoją funkcję. Nierzadkie są więc przypadki, w których na odcinku 100 metrów waga szynoprzewodów przekracza kilka ton.

Dowiedz się więcej na https://www.egsystem.pl/szynoprzewody.php