Czym się różnią transformatory suche żywiczne od olejowych?

Transformatory

Tak jak już sobie powiedzieliśmy w poprzednim wpisie, transformatory to elementy sieci elektrycznych które służą zamianie napięcia o wartości X do wartości Y.

W tym wpisie zajmiemy się transformatorami suchymi żywicznymi ich zastosowaniem oraz czym się w zasadzie różnią od olejowych odpowiedników.

Może zacznijmy od podobieństw zarówno suche jak i żywiczne są urządzeniami statycznymi które zmieniają napięcie poprzez indukcję elektromagnetyczną zmieniając napięcia, prądy ale pozostawiając częstotliwość o takiej samej wartości, jak przed zmianą (chociaż i tą wartość można zmienić).

O ile transforamtory olejowe wykorzystywane są zwykle do obsługi większych mocy o tyle transformatory suche poprzez fakt, że posiadają uzwojenia, rdzeń w substancji żywicznej (opcjonalnie w powietrzu), wykorzystywane są do obsługi mniejszych mocy. W związku z tym, że olej jest znacznie lepszym dielektrykiem niż powietrze, transformatory olejowe efektywniej radzą sobie z odprowadzaniem ciepła. Wadą olejowych jest za to ich droższa naprawa lub konserwacja. Wymiary suchych są w większości przypadków większe od olejowych, ale ze względu na to, że nie nagrzewają się tak jak one, stosowane są wszędzie tam, gdzie istotnym czynnikiem jest bezpieczeństwo pożarowe. Przyczyną była kwestia łatwopalności oleju, możliwość jego wybuchu, chociaż w nowoczesnych transformatorach nie stanowi to już problemu. Stosuje się estry czyli substancje które nie są palne, przyjazne środowisku i rozpuszczają się w wodzie.

Podsumowując: oba urządzenia mają podobną funkcję, służą zmniejszeniu napięcia energii elektrycznej. Różnią się właściwościami i cechami, które determinują ich zastosowanie. Osobom która decyduje gdzie i jaki transformator ma zostać wdrożony jest uprawniony elektryk.

Specyfikację transformatorów suchych żywicznych można znaleźć na stronie: https://www.egsystem.pl/transformatory.php