Rodzaje szynoprzewodów

Rodzaje szynoprzewodów

Szynoprzewody dzielą się na kilka kategorii, które możemy podzielić ze względu na zastosowanie.

Wynika to wprost z faktu, że mogą zasilać urządzenia zarówno jedno jak i trójfazowe – i to wszystko przy wykorzystaniu tylko jednej linii.

W większości przypadków ich budowę można porównać do kanapki.

Poniżej przedstawiam podział szyn mostowych:

  • Szynoprzewody do odbiorników ruchu – mieszczą się w zakresie prądowym od 100 do 400 amperów dla IP10 oraz od 100 do 200 amperów dla IP20;
  • Szynoprzewody zasilające oświetlenie – są to lekkie magistrale obsługujące oświetlenie oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne. Ich przewagą są niskie spadki mocy przez co nie pojawia się charakterystyczne przyciemnianie, które może pojawiać się w tradycyjnych instalacjach elektrycznych;
  • Szynoprzewody dużych mocy – są to największe mosty szynowe obsługujące prąd znamionowy do 5 tys amperów.
  • Szynoprzewody odporne na wodę – jak sama nazwa wskazuje, są wodoodporne, odporne na zewnętrzne warunki atmosferyczne i zwykle tam stosowane. Istnieje możliwość wykonania obudowy w celu zwiększenia ochrony i bezpieczeństwa. Ten rodzaj szynoprzewodów jest prawdziwym hitem w branży elektroenergetycznej. Tak jest w przypadku wodoszczelnych szynoprzewodów EG-BX-R IP68.

Poszczególne elementy instalacji opartych na mostach szynowych przewodzących prąd elektryczny można łatwo zamontować, zdemontować, zmodernizować.